Apzinātībā dzīvojoši vecāki – dāvana bērniem

Šonedēļ vadīju semināru vecākiem par apzinātību (Mindful Parenting), kuru biju nosaukusi “Palīdzošas stratēģijas bērnu audzināšanā” (jo galu galā mēs bieži meklējam tieši padomus “how to” – “ko darīt?” un “kā to darīt?”) Semināra ievadā, izlasot pašas piedāvāto tematu, man nāca dziļa atskārsme, ka apzinātība – tas tomēr nav stāsts par stratēģijām, bet gan par attieksmēm. Tātad – par palīdzošām attieksmēm bērnu audzināšanā. Tas ir stāsts par ieinteresētību, atvērtību, pieņemšanu un labvēlību – jebkurās attiecībās.

Es pati esmu ceļā uz apzinātību – lai arī dziļi ticu šīs attieksmes spēkam, vēl aizvien ar kritisku prātu izvērtēju neirozinātnisku pētījumu rezultātus par šīs prakses ietekmi uz smadzeņu darbību, vadības funkcijām, emociju regulāciju, stresa mazināšanu (un tādu pētījumu pēdējo gadu laikā ir vesela lavīna!)

Apzinātības “efektivitātei” es pati noticēju pirms vairākiem gadiem Juliusa Nevarauska vadītajās apmācībās par apzinātu bērnu audzināšanu (Mindful Parenting). Tur sapratu, ka apzinātība ir instruments, kas palīdz vieglāk pārvarēt ar bērnu audzināšanu saistīto stresu (jo būt vecākam, iespējams, ir izaicinošākais uzdevums uz planētas!) un vairāk mīlēt. Būt labākam vecākam un – vispār cilvēkam. Pirms tam, atzīšos, apzinātības prakses man bija asociējušās ar vientuļu “pašpilnveidošanos” un savas izaugsmes (un nereti arī egoisma) nolikšanu centrā. Bet tas ir pārpratums un gluži pretēja attieksme apzinātības būtībai!

Bet kas tad ir apzinātības būtība? Šoreiz atturēšos no plaši izvērstām atbildēm (tām noteikti atradīsies laiks un vieta praktisko semināru ciklā, ko vadīšu vecākiem jau šoruden). Nereti lietu būtību vislabāk atklāj poētiskā valoda –

Jūsu bērni nepieder jums.

Viņi ir dzimuši no Dzīvības ilgošanās pēc dzīvības.

Viņi ir nākuši caur jums, bet ne no jums.

Un kaut viņi ir ar jums, tie nepieder jums.

Jūs varat dot viņiem savu mīlestību, bet ne savas domas, jo viņiem ir viņu pašu domas.

Jūs varat dot pajumti viņu miesai, bet ne dvēselei.

Jo viņu dvēseles mājo nākotnes mājokļos, kurus jūs nevarat apciemot pat savos sapņos.

Jūs varat censties būt līdzīgi viņiem, nevis censties viņus darīt līdzīgus sev.

Jo dzīve neiet atpakaļgaitā, nedz arī kavējas vakardienā.

Jūs esat kā loks, no kura jūsu bērni kā dzīvas bultas tiek raidītas uz priekšu.

Lielais Strēlnieks redz mērķa atzīmi uz bezgalīgā ceļa, un Viņš ar savu spēku izliec loku, lai viņa bultas skrietu aši un tālu.

Priecājies, kad Tevi nospriego Strēlnieka roka. Jo tāpat kā Viņš mīl bultu, kas lido, Viņš mīl arī loku, kas paliek uz vietas.

~ Kahlils Gibrans (1883-1931) “Pravietis”

Apzinātas bērnu audzināšanas apmācību grupa (4 nodarbību cikls) notiks otrdienās (18:00-20:00) 26.novembrī, 3. un 10.decembrī un 2020. gada 7.janvārī, Ķīpsalā, Enkura ielā 9. Vairāk informācijas par piedalīšanos grupā, rakstot uz e-pastu: [email protected])

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *